Choď na obsah Choď na menu
 


PP & podmienky rezervácie & odber

 

Prečo mačiatka s PP.....

Každý kto zatúži po mačičke, má more myšlienok a otázok. Musí si odpovedať aj na otázku : vezmem si mačiatko z útulku, od „chovateľa“ bez registrácie alebo z kontrolovaného chovu ? Všetko, ako všetci vieme, má svoje výhody a nevýhody.

 

Mačiatko (alebo dospelý jedinec) z útulku je po dôležitých úkonoch – kastrácia, očkovanie, antiparazitné ošetrenie – vhodné po úspešnej socializácii snáď všade.  Veľa takýchto jedincov však aj tak končí na ulici. Zvlášť dospelé jedince. Nevedia sa už aklimatizovať v novom prostredí, nový majiteľ ich pustí na dvor – veď tam nech si robí čo chce smiley . V tom momente začína nové dobrodružstvo návštevou susedov a o pár dní možno aj ďalej. 80 % takýchto jedincov sa po vandrovke vráti domov, ak si nenájdu nový domov, kde by sa cítili viac doma smiley . Veľa ľudí, ktorí si adoptujú z útulku očakáva, že v priebehu pár dní – týždňov si mačka zvykne na nové prostredie. Ak jej budeme chcieť zmeniť jej správanie - nie je to  pravda. Pre mačku je dôležitý stereotyp. Sem tam síce ocení nejaké to vzrušenie, ale nie je to pre jej psychiku ideálne. Na prostredie si zvykne iba vtedy, keď bude môcť robiť to, na čo bola zvyknutá od malička. Možno sa mýlim, ale moje skúsenosti sú také, že keď chcem spokojnú mačičku, ktorá sa nestrháva, keď odpočíva – je dodržať jej stereotyp. Ak si nezvykne v mačacom veku na v podstate všetky zvuky, činnosti v domácnosti, neskôr si na to už nemusí zvyknúť a bude stále v strehu. Málo socializované mačky končia na ulici, v útulkoch.... Preto už pred donesením mačiatka domov si musíme dopredu premyslieť, ako bude u nás žiť, kde bude natrvalo spať, jesť, kde bude mať wc.... Pre mačičku je to veľmi dôležité wink

 

 

 Tí, ktorí chovajú mačky na „ biznis „ kašlú na nejakú socializáciu, potrebnú veterinárnu starostlivosť. Oni potrebujú znížiť náklady, aby zisk bol väčší.... Dokonca odoberajú mačiatka matkám ešte skôr ako sú schopné existovať bez mamy a prípadných súrodencov. Neuvedomujú si, že práve mama a súrodenci sú dôležitou súčasťou prvotnej socializácie. Až potom nasleduje človek.

 

Pravdou je, že aj medzi registrovanými chovateľmi sa nájdu „chovatelia“, ktorým ide len o zisk. Preto pri výbere zdravého mačiatka by som sa určite zamerala na kvalitu života rodičov, ich originálne výsledky genetických testov by som požiadala k nahliadnutiu. Výsledky týchto testov síce negarantujú totálnu imunitu jedinca, no je tam veľmi vysoký predpoklad , že mačiatko v budúcnosti bude rovnako zdravé ako jeho rodičia. Žiaden chovateľ nezaručí, že napríklad mačička bude schopná porodiť a odchovať mačiatka. Nezaručí, že kocúrik bude plodný. Príklad : Nebude mačičke vyhovovať kocúr. Nebude schopná byť gravidná. V neposlednom rade sa môže stať , že bude mať iba jeden pôrod aj to cisársky rez.... Kocúr zase okrem neplodnosti môže trpieť aj neschopnosťou na kryť mačku..... Určite by som sa zamerala na socializáciu mačiatka. Je rozdiel medzi mačiatkom, ktoré vyrastalo prevažne s mamou a súrodencami, ako keď sa každý deň zahralo aj s človekom alebo spalo v jeho lone. Veľa ľudí si kupuje mačiatko s vedomím : veď si zvykne.... Áno, no nie vždy je to tak. Chovateľ sleduje a analyzuje správanie mačiatka. Už v ôsmych týždňoch veku sa dá predpokladať povaha mačiatka. Vtedy chovateľ pristúpi k určeniu ďalšieho osudu mačiatka. Vždy sa snaží čo najlepšie rozhodnúť  či mačiatko bude pokračovateľom rodu alebo prežije svoj život ako člen rodiny bez možnosti ďalšieho rozmnožovania sa. Ako som už spomínala, niekedy sama príroda rozhodne či mačiatko bude raz „rodičom“, aj keď malo veľký predpoklad o pekné, vyrovnané a geneticky zdravé potomstvo.

 

ODCHOV    a     ODBER   MAČIAT

 

V našej chovnej stanici nám ide o odchov zdravých, povahovo vyrovnaných a správne socializovaných jedincov. Odchovávame zásadne mačiatka s preukazom o pôvode /PP/. Budúci rodičia sú pod stálou veterinárnou kontrolou a v určitom veku sú prevedené všetky testy, ktoré vyžaduje chovateľský poriadok FIFe. Niektoré sú nad rámec povinných testov z dôvodu informácii z chovateľského prostredia, kde sa vyskytla určitá anomália u NFO. Naše chovné mačky/kocúry vyrastali a dospievali ako rodinný príslušníci s možnosťou voľného pohybu po byte a vonkajšom výbehu.

Chovná stanica Thor diamond *SK odchováva mačiatka výlučne s preukazom o pôvode /PP/.

Mačiatka od nás odchádzajú najskôr po 12-stom týždni života. Chovateľ si vyhradzuje právo o predĺženie pobytu pri mame, ak si to stav mačiatka vyžaduje. Nie však dlhšie ako dva týždne. Mačiatko je možné si vopred rezervovať na základe rezervačnej zmluvy. Zmluva môže byť zasielaná na požiadanie ešte pred výberom mačiatka. Mačiatko od nás odchádza plne vakcinované, antiparaziticky ošetrené, čipované, má vystavený PET PASS a preukaz o pôvode /PP/. Odchádza od nás s malou spomienkou – hračkou a krmivom pre štart v novom domove.

 Ak je mačiatko dané na ďalší chov/výstavy/člen rodiny -  dostane kópie testov rodičov. Mačiatko , ktoré nebude posúdené kladne na ďalší chov - iba ako maznáčik a člen rodiny - , bude to mať vyznačené v preukaze o pôvode a v kúpno – predajnej zmluve bude nový majiteľ zaviazaný o neskoršie prevedenie sterilizácie ( v 4 až 6 mesiaci života mačky)/kastrácie ( od 09 do 11 mesiaca života kocúra) . Kúpno – predajná zmluva je k nahliadnutiu ešte pred jej podpisom oboch strán.

Kúpna zmluva MAČATÁ vzor.pdf

Podpisuje sa v deň odchodu mačiatka do nového domova. Chovateľ si vyhradzuje právo o výber nového majiteľa jeho odchovu...

K rezervácii mačiatka dochádza  na základe rezervačnej zmluvy, kde sú uvedené všetky podmienky rezervácie.

Zálohová zmluva mačiatko 2017.pdf

Vopred dôležitá informácia je , že budúci majiteľ by už mal mať pri rezervácii predstavu o tom, či má záujem o ďalší chov alebo nie. Cena mačiatka sa odvíja od kvality a rozhodnutia o chove. Preto odporúčam vopred sa informovať o cenách formou e-mailu , nakoľko každý vrh bude ocenený osobitne.  Potrebné informácie o mačiatkach budú vždy aktuálne prezentované, či už na webe alebo FB....